Община Горна Оряховица е една от общините в България, в която замърсяването от битовото отопление има съществен дял сред останалите замърсители.
Ето защо изпълнението на проект за подмяна за стари и замърсяващи отоплителни уреди с нови екологични алтернативи ще доведе до устойчиво подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на общината чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битовото отопление и опазване на околната среда.
С реализирането на проекта на територията на Община Горна Оряховица се очаква постигането на специфична цел „Подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване” на Приоритет 5 „Въздух“ на ПОС 2021-2027 г. и целите на процедурата.
Дейностите, които ще бъдат изпълнени по проекта са обвързани с неговите цели, като крайният резултат от тяхното изпълнение има принос към постигането на проектните цели, измерени със съответния индикатор по процедурата.
Индикаторите за изпълнение (показатели за краен продукт) в направление
„Опазване на природата и биологичното разнообразие“ са:
Жилища с подменени отоплителни устройства на твърдо гориво:
Целева стойност – 1 876.00 бр.;
Допълнителен капацитет за производство на енергия от възобновяеми източници (от които: електроенергия, топлинна енергия): Целева стойност – 0.05 MW.
Индикаторите за резултат (показатели за резултат) са:
Жители, ползващи се от мерки за качеството на въздуха:
Целева стойност – 38 648.00 лица;
Спестени емисии на ФПЧ10 (Опазване на природата и биологичното разнообразие): Целева стойност – 53.89 т/год.;
Общо произведена енергия от възобновяеми източници (от които: електроенергия): Целева стойност – 62.98 MWh/y.
Очакваните резултати от изпълнението на дейностите ще допринесат също и чрез:
– Принос за подобряване качеството на въздуха на територията на общини с нарушено КАВ чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битовото отопление, вкл. и чрез повишаване на обществената осведоменост.
– Принос към изпълнение ангажиментите на страната в сектора и постигане на цели, произтичащи от европейското и национално законодателство,
като същите са обусловени от Решение на Съда на Европейския съюз по дело C-488/15 от 5 април 2017 г. за неспазване на нормите за съдържание на ФПЧ10 в атмосферния въздух в агломерации и зони на страната и неизпълнението на задълженията по Директива 2008/50/ЕО по отношение на пределно допустимите стойности на прахови частици в атмосферния въздух. Пряката инвестиция във фотоволтаични системи за собствено потребление ще има принос към постигане на целите на:
– Парижкото споразумение за климата – глобално споразумение, чиято основна цел е да поддържа повишаването на глобалната средна температура
за предпочитане под 1,5°C в сравнение с пред-индустриалния период и
– Европейският климатичен регламент, чрез който се цели намаляване на нетните емисии на парникови газове в Европейския съюз с -55% в сравнение с 1990 г.
до 2030 г. и да постигне климатична неутралност до 2050 г.
• На кандидатите, одобрени за участие в проекта, ще се предоставя заедно с новото отоплителното оборудване, безвъзмездно:
• доставката до дома, внасянето и монтажа в жилището на новото отоплително оборудване;
• двегодишна гаранция и гаранционно обслужване на доставеното и монтирано ново отоплително оборудване;
• годишен технически преглед и профилактика на доставеното ново отоплително оборудване, след първия отоплителен сезон;
• писмени инструкции за експлоатация и поддръжка на отоплително оборудване;
• обучение на място, за използването, поддръжката и почистването на устройствата/инсталациите;
• демонтаж на старото отоплително оборудване на дърва или въглища, изнасянето му от обекта, транспортирането и предаването му от общината за рециклиране.